Hyppää sisältöön

Kuva

Lattiakonnasta terraarioon ja takaisin "luontoon"?


  • Kirjaudu vastataksesi
10 vastausta aiheeseen

#1 TaiKri

TaiKri

    tutustumisvaiheessa

  • Jäsen
  • Piste
  • 32 Viestit
  • SijaintiNivala

Lähetetty 24 huhtikuu 2012 - 14:52

Ensimmäistä kertaa kirjoitan tänne, mutta luettu on senkin edestä. Olemme ottamassa kilpikonnaa ja muutamia meille on jo tarjottu. Tarkoituksena olisi järjestää konnalle mahdollisimman luonnonmukaiset olosuhteet terraan, iso terra ja luonnonmukainen ympäristö sinne. Kesäksi ulos tarhaan ja talveksi horrostamaan. Muutamia konnia meille on jo tarjottu, mutta mutta...Tässä minun osaamiseni ja tiedonhakukykyni loppuu kesken. Pari kysymystä siis:

1. Oppiiko yli 10 vuotta lattiakonnana elänyt maakonna enää elämään terraariossa, turvepohjalla, kaivelumahdollisuuksineen? Onko lattialla eläminen voinut vahingoittaa kilpparia omistajan huomaamatta, virheasennot tms, mitä pitäisi osata katsoa ennen eläimen ottamista?
2. Oppiiko konna horrostamaan? Jos yli 10 vuotta elänyt horrostamatta, onko mahdollista saada konnaa horrokseen?
3. Pystyyko ikänsä sisätiloissa elänyt konna nauttimaan ulkoilmasta ja kesästä jos pienin annoksin totuttaa?

Tarjottu on siis sekä Nelivarpaita että Kreikkalaisia.

#2 Katg

Katg

    ei elämää

  • Mode
  • PistePistePistePistePistePistePiste
  • 3 562 Viestit
  • SijaintiTurku

Lähetetty 24 huhtikuu 2012 - 15:10

Tervetuloa foorumille TaiKri! :)

Kyllä konna oppii elämään terraariossa sille luonnollisemmissa ja turvallisemmissa oloissa - sehän on sille vain hyväksi. Aluksi se voi ihmetellä turvepohjaa ja maistellakin sitä, joten ei kannata huolestua. Millainen ruokavalio on katselemillasi lattiakonnilla ollut? Kun konna teille tulee, niin tarkista kalkin ja vitamiinien saanti sekä tarpeeksi monipuolinen ravinto - varsinkin jos konna jatkuvasti syö pohjamateriaalia voi se olla merkki esim. kalkinpuutoksesta.
Kaivautumiseen voi mennä aikaa - omilla konnillani on ollut pienestä pitäen kaivautumiseen mahdollisuus, mutta jostain syystä ne silti tuppaavat kaivautumaan pohjamateriaaliin todella harvoin. Konnat ovat erilaisia, mutta uskoisin lattiakonnan vain nauttivan kun sille vihdoin tarjotaan kaivautumismahdollisuus, joka on konnille elintärkeää.

Lattialla eläminen on voinut vahingoittaa kilpikonnaa. Yleensä lattialla kasvaneilla konnilla on kilven muodostumisessa ongelmia, mahdollisesti pyramidikasvua. Tämä johtuu usein siitä, että lattialla on mahdollisesti ollut liian kuiva ilma, tällöin konnalla voi olla silmä- ja/tai hengitysongelmia - jopa kroonistuneita sellaisia, etenkin jos se on altistunut vedolle ja kylmälle ilmalle, joka on valitettavaa ja yleistäkin lattiakonnien kohdalla.. Kannattaa katsoa, että konnalla on kirkkaat silmät jotka eivät vuoda tai rähmi eivätkä luomet ole turvoksissa. Terve kilpikonna ei myöskään pihise tai pidä itsessään mitään ääntä. Jos konnan hengitys pihisee tai naksuu, niin se on todennäköisesti sairas.
Kilpikonnien sisälle ei valitettavasti näe. Liian kuiva ilma ja huono ruokavalio voivat vaurioittaa sisäelimiä. Myös pyramidisoitunut kilpi kertoo usein vääränlaisesta ruokavaliosta, joka on muun muassa saattanut rasvoittaa konnan sisäelimiä. Mikäli kilpikonnan kilpi on todella littana tai vääränmallinen voi se myös painaa sisäelimiä.
Lattialla asuneen konnan kynnet voivat kasvaa miten sattuu ja olla liian pitkät. Jalat voivat olla virheasennossa tai lihakset surkastuneet normaalista poikkeaviksi, sillä lattiat ovat usein liian liukkaita eikä konna pääse kunnolla kävelemään eivätkä kynnet kulumaan.

Konna oppii kyllä horrostamaan. Suosittelisin kuitenkin että konnan olosuhteet ja ruokavalio olisivat olleet pidempään kunnossa ja konnan tulee toki olla täysin terve ennen horrosta - sairasta konnaa ei koskaan horrokseen!

Konna nauttii kyllä ulkoilmasta siinä missä muutkin konnat. Omasta mielestäni ei tarvitse totutella yhtään. Kunhan tarkistaa, että ulkoaitaus on turvallinen eikä pistä konnaa ulos liian kylmällä ilmalla. Jos konna on ollut koko, mahdollisesti jo pitkän, elämänsä lattialla asustelemassa niin se on jo menettänyt paljon - siksi mielestäni tällaisen konnan tulisi niin pian kuin mahdollista päästä nauttimaan oikeista olosuhteista.

Ihanaa, että olette halukkaita tarjoamaan kilpikonnalle sille parasta konnanelämää.. :)

Testudo hermanni boettgeri 0.0.2, Testudo horsfeldii 1.1. Toiveissa vielä ainakin Physignathus cocincinus 0.0.1, Python regius 0.0.1 & Epicrates cenchria cenchria 0.0.1.


#3 TaiKri

TaiKri

    tutustumisvaiheessa

  • Jäsen
  • Piste
  • 32 Viestit
  • SijaintiNivala

Lähetetty 24 huhtikuu 2012 - 15:25

Kiitos Katg! Näillä päästäänkin eteenpäin, lähinnä kai kaipasin varmistusta omille aavistuksilleni. Toivottavasti saan vielä myyjänkin vielä vakuutettua, että konna kyllä sopeutuu uuteen ympäristöönsä. :)

#4 Katg

Katg

    ei elämää

  • Mode
  • PistePistePistePistePistePistePiste
  • 3 562 Viestit
  • SijaintiTurku

Lähetetty 24 huhtikuu 2012 - 15:35

Kannattaa tosiaan varmistua, että konna on yleisesti terve. Pyramidikasvuisuus ei välttämättä koidu kohtaloksi lyhyellä aikavälillä etenkään jos konnan olosuhteet ovat edespäin oikeanlaiset.
Aina kannattaa vedota luonnonmukaisuuteen. Luonnollisuudella tarkoittaen siis, että olosuhteet ovat mahdollisimman lähellä niitä oloja, missä konnat asuvat luonnossa.
Kerroit jo lueskelleesi herppiä, mutta mikäli on epäselvyyksiä tai kiinnostaa muuten vain tutkia konnista, niin Maakilpikonnat -kategoriasta löytyy yllin kyllin tietoa ravintoon ja olosuhteisiin sekä hoitoon liittyen. :)

Kannattaa myös miettiä kumman lajin valitsee. Vaikka lajit joita olet katsellut ovat suhteellisen samanoloisia, on niissäkin eriäväisyyksiä. Kreikankonnat vaativat enemmän kosteutta kuin nelivarpaat - se on niiden ehkä suurin ero. Siinä suhteessa pitäisin kreikkiksiä vaativampana lajina. Nelivarpaat myös näyttäisivät kasvavan hieman kookkaimmiksi kuin kreikkikset. Kreikkalaiset omien kokemuksieni mukaan ovat myös hieman aktiivisempia. Nelivarpaat kuitenkaan eivät myöskään ole mikään helppo nakki - molemmissa lajeissa on hyvät ja "huonot" puolensa. Kuitenkin, hienoja ja upeita eläimiä !

Terv. 2 kreikkalaisen ja 2 nelivarpaan omistaja. ;)

Testudo hermanni boettgeri 0.0.2, Testudo horsfeldii 1.1. Toiveissa vielä ainakin Physignathus cocincinus 0.0.1, Python regius 0.0.1 & Epicrates cenchria cenchria 0.0.1.


#5 Kamukaiffari

Kamukaiffari

    herppeilee jo tosissaan

  • Kannatusjäsen
  • PistePistePistePiste
  • 651 Viestit
  • SijaintiTuusula

Lähetetty 24 huhtikuu 2012 - 16:27

Minun aikuiset kreikankonnani ovat juuri tällaisia kymmenen elinvuoden jälkeen horrostaneita ja kesän ulkona asuneita.
Aloitin olosuhteiden luonnollistamisen kertarysäyksellä vaihtamalla pohjamateriaalin hiekka-turveseokseksi, ja lisäämällä runsaasti kosteutta ja jatkoin "mullistusta" tekemällä totaalin ruokaremontin konnien ruokavalioon sekä rakentamalla ulkotarhan jonne konnat muuttivat asumaan kesäkuun alkupäivinä ja sisälle tulivat syyskuun alussa sateiden alettua. Tarhassa elivät pelkästään tarhan antimilla, kävin vain heittelemässä kalkkia tarhoihin pari kolme kertaa ulkokauden aikana.
Tämän jälkeen alkoi valmistelut konnien ensimmäiseen horrokseen ja kolmen viikon totaalipaaston jälkeen, konnat siirtyivät omaan jääkaappiinsa 3-6 asteen lämpötilaan. Horrostivat ensimmäisen horroksensa täydet 5kk enkä ollut huolissani kuin kerran, kun naaras vetäytyi niin tiukasti kilpeensä että piti antaa hetken lämmetä, jotta havaitsin konnassa liikkumista.
Turhaan oli pelännyt konnien horrostamista, oikeasti se on todella helppoa kunhan tietää mitä tekee :) Eli asiasta kannattaa etsiä tietoa.

Ja muuten nyt horroksen jälkeen, kaikki ruoka uppoaa, jopa pelkkä PAT-pelletti jota aikaisemmin nirsoiltiin :)

Uuteen ruokavalioon tottuivat pikkuhiljaa. Uusi pohjamateriaali ei tuottanut sen kummempaa kummastelua. Alussa olin huolissani kun eivät kaivautuneet terroissaan, mutta täällä pohdittiin asiaa ja tultiin siihen lopputulokseen että terraarion optimaaliset olot tekevät sen, että konna ei tunne tarvetta kaivautua. Niillä kuitenkin on siihen mahdollisuus.
Kaivautumisesta ei tarvinnut pitkään huolehtia ulkokautena, koska molemmat automaattisesti osasivat suojautua niin kuumaa, märkää kuin viileämpääkin vastaan.

Tsemppiä!

1.1 Chamaeleo calyptratus, 2.2.2 Testudo hermanni boettgeri, 1.0 Pantherophis guttatus, 1.2 Leiocephalus personatus, 4.8.1 Correlophus ciliatus, 1.2 Canis lupus familiars, 1.1 Homo sapiens.

Poikasia/munia odotetaan 2013: Correlophus ciliatus, Leiocephalus personatus, Testudo hermanni boettgeri, 2014: Chameleon calyptratus

Eläinharrastukseni kotisivut: http://www.karvatassut.net/
Nyt Facebookissa: https://www.facebook.com/kamukaiffari


#6 TaiKri

TaiKri

    tutustumisvaiheessa

  • Jäsen
  • Piste
  • 32 Viestit
  • SijaintiNivala

Lähetetty 25 huhtikuu 2012 - 14:01

Hohhoijaa. En sitten onnistunut vakuuttamaan Kreikkiksen tämänhetkistä omistajaa. Hän oli vakuuttunut että kilppari ei viihdy, eikä sopeudu elämään terrassa. Mieluummin asuu lattialla ja "nukkuu" talvella viikon pätkissä peiton alla omassa nurkassaan. No, eipä tuolla konnalla ollut papereitakaan, eikä omistajalla halua niitä hankkia vaikka tarjouduin maksajaksi...Onneksi on muitakin konnia tässä maassa. Ärsyttää vain tuollaiset kun ei ajatella ollenkaan eläimen kannalta asioita vaan kaikki ajattelu lähtee ihmisen lähtökohdista!! Kilpikonna ei ole koira!

Kiitos ja anteeksi, tämä oli tällainen purkaus tähän väliin :) Onneksi meille on tarjottu myös hyvistä lähtökohdista tulevia konnia. Pieni eläintenpelastaja minussa vain näkee punaista tuollaisten omistajien kohdalla, vaikka lemmikkinsä parasta vain ajattelevatkin!

#7 srd

srd

    ei malta pysyä poissa

  • Jäsen
  • PistePistePistePistePiste
  • 1 494 Viestit
  • SijaintiKerava

Lähetetty 25 huhtikuu 2012 - 14:09

Meille tuli viime kesänä Kreikkis Elviira uutta kotia odottamaan. Lattiakonnana tuo oli elänyt sen 10-15v. Laitoin Elviiran aluksi kaninhäkkiin ulos, turvepohjalle ja kaninheinää keko toiseen päähän. Voi sitä hämmennyksen määrää.. Parissa päivässä tajusi mitä on kaivautuminen ja alkoi selvästi nauttia olostaan. Ulkotarhassakin hakeutui mielellään illalla turvekoppaan nukkumaan. Elviira pääsi lopulta sitten uuteen innokkaaseen kotiin, jossa odotti terra kaikkine hienouksineen valmiina. :)

vaikka lemmikkinsä parasta vain ajattelevatkin!


Eivätkä ajattele. :huh:

Boa constrictor 1.0 Väinö, Eublepharis macularius 0.1 Tiitu, Gromphadorhina portentosa, Archimandrita tessellata

Mus musculus 2.4 Magic Mike, Peter Pan  ja Stella Dark, Emrul, Elling, Edris.
http://sarde1981.blogspot.fi/

 


#8 Katg

Katg

    ei elämää

  • Mode
  • PistePistePistePistePistePistePiste
  • 3 562 Viestit
  • SijaintiTurku

Lähetetty 25 huhtikuu 2012 - 14:12

..mutta ilmeisesti luulevat ajattelevansa. Eivät tiedä tarpeeksi ja luulevat kilpikonnan kaipaavan peittoa, ihmisten läsnäoloa ja sen sellaista. :/

Testudo hermanni boettgeri 0.0.2, Testudo horsfeldii 1.1. Toiveissa vielä ainakin Physignathus cocincinus 0.0.1, Python regius 0.0.1 & Epicrates cenchria cenchria 0.0.1.


#9 paputtaja

paputtaja

    ei elämää

  • The Boss
  • PistePistePistePistePistePistePiste
  • 4 904 Viestit
  • SijaintiVantaa

Lähetetty 25 huhtikuu 2012 - 14:14

Hohhoijaa. En sitten onnistunut vakuuttamaan Kreikkiksen tämänhetkistä omistajaa. Hän oli vakuuttunut että kilppari ei viihdy, eikä sopeudu elämään terrassa. Mieluummin asuu lattialla ja "nukkuu" talvella viikon pätkissä peiton alla omassa nurkassaan. No, eipä tuolla konnalla ollut papereitakaan, eikä omistajalla halua niitä hankkia vaikka tarjouduin maksajaksi...Onneksi on muitakin konnia tässä maassa. Ärsyttää vain tuollaiset kun ei ajatella ollenkaan eläimen kannalta asioita vaan kaikki ajattelu lähtee ihmisen lähtökohdista!! Kilpikonna ei ole koira!


Voi elämä... tekisi mieli ottaa tällaisilta ihmisiltä jotenkin puhekyky pois ja pistää ne elemään pelkästään lattialla pienen pyyhkeen ja lämpölampun kanssa.
Sitten vielä tarjota jotain aivan käsittämättömän epäterveellistä ruokaa... ja ehkä antaa kylpyamme kerran päivässä, että teepäs tarpeesi sitten kiltisti tuonne, ettet sotke lattioita!
joo, anteeksi kai tässä on itsekin pyydettävä avautumista, mutta.. <_<
Tunisiankonnat - Testudo Graeca Nabeulensis 0.0.2 - Konnuuksia-blogi: http://konnuuksia.blogspot.com
Aavikkoiguaanit - Dipsosaurus dorsalis 2.0 - Iguilua-blogi http://dipsodipso.blogspot.com/

paputtaja@herppi.net

#10 Kattivatti

Kattivatti

    herppeilee jo tosissaan

  • Jäsen
  • PistePistePistePiste
  • 866 Viestit
  • SijaintiUusimaa

Lähetetty 25 huhtikuu 2012 - 14:25

Voi itku että pitää olla tuollaisia ihmisiä! :( Kun tosiaan se konna EI ole koira. Minun kaksi naarasta tuli lattioilta ja hyvin ovat sopeutuneet "normikonnan elämään" terraariossa. Ostin jopa uuden mittarinkin missä näkyy min-max- lämmöt ja ilmankosteus. Aivan mielettömän kiva aina ohimennessään vilkaista terran "olosuhteita", kun näkyvät mittarin näytöllä koko ajan. Miten tämä onnistuisi jos konna makaisi milloin missäkin asunnon nurkassa.
Tälläkin hetkellä tuolla kauppaosiossa joku haluaa ostaa konnaa, joka "pääsee nauttimaan lattialämmityksestä"... Nou haard fiilings mut ainakaan ilmosta ei käy ilmi, että joku terra oisi odottamassa...

Viimeksi muokannut Kattivatti, 25 huhtikuu 2012 - 14:32.


#11 srd

srd

    ei malta pysyä poissa

  • Jäsen
  • PistePistePistePistePiste
  • 1 494 Viestit
  • SijaintiKerava

Lähetetty 25 huhtikuu 2012 - 14:29

..mutta ilmeisesti luulevat ajattelevansa. Eivät tiedä tarpeeksi ja luulevat kilpikonnan kaipaavan peittoa, ihmisten läsnäoloa ja sen sellaista. :/


Näitä riittää maailmassa. Laita niille linkkiä herppiin, jos vaikka vahingossa osuvat tänne opiskelemaan.

Boa constrictor 1.0 Väinö, Eublepharis macularius 0.1 Tiitu, Gromphadorhina portentosa, Archimandrita tessellata

Mus musculus 2.4 Magic Mike, Peter Pan  ja Stella Dark, Emrul, Elling, Edris.
http://sarde1981.blogspot.fi/

 





0 käyttäjää lukee aihetta

0 jäsentä, 0 vierasta, 0 anonyymiä käyttäjää