Niin, onnea uuden tulokkaan johdosta
Ovatko nämä kaksi naarasta aiemmin sentään voineet asua samassa terrassa, vai onko isompi ahdistellut pienempää jatkuvasti? Millaiset asumisjärjestelyt teillä onkaan nyt?
Näyttää siltä, että Camomilla on luonnoltaan vain pippurinen, eikä koko tässä ole nyt aiheuttamassa varmastikaan tätä kaplakkaa. Se kokee olevansa mahtavampi kuin muut, joten siitä asiasta lenee hänen kanssaan turha enempää keskustella
Mutta oikeasti. Camomillan paikka taitaa olla omassa erillisessä terrassa, tai sitten (joka toki olisi aina ideaalimpi ratkaisu) koetat vain antaa tyttöjen taas totutella toisiinsa, ilman koiraskonnan läsnäoloa. Koiraalle olisi parasta, että se saa olla itsekseen; näin sen sukuvietti pysyy viriilimpänä, mikäli haluat että konnasi parittelisivat jossain vaiheessa. Koiras, joka joutuu "puuduttamaan" sukuviettinsä elämällä jatkuvasti naaraiden seurassa, ei viitsi enää välttämättä innostuakaan paritteluun, kovin helposti ainakaan. Toki, tämä "puutuminen" on erittäin hyvä ratkaisu niissä tilanteissa, joissa kahta eri sukupuolta olevien konnien toivotaan vain elävän yhdessä, rauhaisaa eloa ilman suvunjatkamista. Tosin, tämä puuduttaminen tuskin onnistuu kaikkien koiraiden kohdalla, mutta niitäkin joskus löytyy..!
Tässäkin pätee "uutuuden viehätys" ja konna on aina ronskimpi ja testosteronin räjäyttämä, että parittelu onnistuu silloin aina helpoiten sekä se saa naaraan myöntymään touhuun olemalla topakka.
Lopulta hyvä ratkaisu voisi olla Camomillan siirtäminen Jasserin terraan, jossa se joutuu olemaan altavastaajana. Näin Jasse olisi omalla reviirillään, voimainsa tunnossa, joka voisi hieman rauhoittaa Camomillaa. Mutta, liekö sinulla mitään kiirettä tuon parittelun kanssa onkaan; onhan ihan hyvä antaa ajan kulua, ja Jasserinkin asettua taloksi.
Viimeksi muokannut Rusinelli, 05 huhtikuu 2011 - 06:00.