Tervetuloa, Vieras
Käyttäjänimi: Salasana: Muista minut
Keskustelua muista kuin herppeilyyn liittyvistä asioista, esim. käyttäjien harrastuksista ja muista mielenkiinnonkohteista.

Moderaattorit paputtaja ja Wilkku

AIHE: Kulkuvälineesi

Kulkuvälineesi 20.04.2010 01:00 #305194

  • paputtaja
  • paputtaja hahmo
  • PAIKALLA
  • Ylläpitäjä
  • hyvää ei saavuteta vain välttämällä pahaa
  • Viestit: 2387
Kartoitetaas vähän herppi.netin käyttäjien kulkuvälinemieltymyksiä.
Kun lähdet töihin/kouluun/ruokakauppaan/ym, kuljetko autolla, julkisilla, fillarilla vai kenties kävellen?
Ja miksi valitset juuri tämän kulkuneuvon?

Itse tunnustaudun pahimman luokan yksityisautoilijaksi, ihan mukavuuden halun takia. Ympäristökysymykset kyllä hiukan kirpaisee, jos niitä erehtyy ajattelemaan, mutta kun täytyy valita kuljenko töihin autolla -> 15 min/suunta - vai julkisilla -> 60 min/suunta, kyllä auton valitsen.

Sitten taas, jos täytyy päästä täältä Vantaalta Helsingin keskustaan, kääntyykin homma toisin päin, eli julkisilla pääsee nopeammin, helpommin ja edullisemmin.

Fillaria en enää edes omista. Viime kesänä joku kävi noukkimassa hyvin vähän käytetyn polkupyöräni parempaan käyttöön tuolta pihalta, enkä ole vaivautunut hankkimaan uutta...
Tunisiankonnat - Testudo Graeca Nabeulensis 0.0.2 - Konnuuksia-blogi: http://konnuuksia.blogspot.com
Aavikkoiguaanit - Dipsosaurus dorsalis 2.0 - Iguilua-blogi http://dipsodipso.blogspot.com/

Sähköpostiosoite on suojattu roskapostiohjelmia vastaan, Javascript-tuen tulee olla päällä nähdäksesi osoitteen
Rekisteröitymättömät käyttäjät eivät voi kirjoittaa viestejä.

Vs:Kulkuvälineesi 20.04.2010 01:05 #305196

  • Morre
  • Morre hahmo
  • POISSA
  • Jäsen
  • Viestit: 142
Julkisilla mennään - ainakin toistaiseksi. Mulla on autokoulu nyt ihan loppusuoralla ja voi olla, että pieni yksityisautoilupiikki pistää :)
Työmatkoilla tulen varmasti osin käyttämään omaa autoa, osin julkisia. Riippuu työvuorosta. Arkisin klo 8-16 työvuoroon ei todella kannata tunkea omalla autolla (Helsingin keskustaan), mutta sunnuntaisin ja iltavuorot onkin jo eri asia.
Fillaria en minäkään omista. Suorastaan pelottaisi ajaa sillä :D
Rekisteröitymättömät käyttäjät eivät voi kirjoittaa viestejä.

Vs:Kulkuvälineesi 20.04.2010 01:08 #305198

Lähikaupassa käyn pyörällä. Etäisyys ei ole niin kummoinen, korkeintaan puoli kilometriä.

Kouluun menen mopolla, pyörällä tai auton matkustajana. Mopo on huomattavasti pyörääni nopeampi. Tästä voimme päätellä että syy hitauteen on kulkuvälineessä, koska kuskihan on sama molemmissa ;). Talvella vanhempani vievät minua usein autolla kouluun ja hakevat pois. Toisinaan kuljen pyörällä. Mopo ei inahdakaan talvikuukausina, olen kerran ajanut mopolla sen 5,5 kilometriä koululta kotiin lumisateessa, silloin kun oli jo lunta maassa, ilman nastarenkaita. Se oli piinaa.

Kaupunkiin bussilla tai mopolla. Tosin täällä Oulu karsii kovasti noita mopoiluun sallittuja pyöräteitä joten sekin on nyt vähän niin ja näin että osaanko kaupunkiin mopolla sallittua reittiä.

Minäkin autokouluun heti kun vain saan aikaseksi...
"Do never cut your hair!"
Viimeksi muokattu: 20.04.2010 01:09 Kirjoitti: Ruutupaperi.
Rekisteröitymättömät käyttäjät eivät voi kirjoittaa viestejä.

Vs:Kulkuvälineesi 20.04.2010 01:08 #305200

Bussilla kuljen kouluun juurikin Vantaalta Helsingin keskustaan päin =) Jos ei ruuhkaa niin menee suunnilleen puoli tuntia, muuten vähän kauemmin. Toi bussi kulkee harvoin, mut just täydellisen sopivasti koulun alkamisen ja loppumisen kanssa.
Kauppaan, tallille ja muita pienempiä matkoja huristelen sit mopolla. Pyörällä kuljen aika harvoin, jos kuljen nii yleensä koiran kanssa.
Oon nyt autokoulussa, et kohta sit saan sen auton alleni hehee.
Rekisteröitymättömät käyttäjät eivät voi kirjoittaa viestejä.

Vs: Kulkuvälineesi 20.04.2010 01:12 #305205

  • Heini
  • Heini hahmo
  • POISSA
  • Jäsen
  • Viestit: 266
Mun duunipaikka on niin lähellä, että kävelen sinne muutamassa minuutissa. Tosin vaihdan nyt kesäksi duunipaikkaan, jonne ajattelin pyöräillä. Sinne ei ole kuin muutaman kilsan matka. Itäkeskus on mun kodista alle 2km päässä, että sinne on hyvä tallustella ellei ole hirveästi kantamuksia niin sitten bussilla. En enää ole pitänyt matkakortissani aikaa vaan siirtynyt arvoon, sillä ei enää läheskään päivittäin tule julkisilla liikuttua.

Tosin syksyllä kun olisi tosiaan tarkoitus siirtyä duuniin Helsingin keskustaan päin niin, sinne pakko liikkua julkisilla. Eli metrolla ja bussilla. Omaa autoa en omista enkä tule omistamaankaan pitkään aikaan. Kortti löytyy, joten vanhempien autolla voin ikean reissuilla käväistä :)
Rekisteröitymättömät käyttäjät eivät voi kirjoittaa viestejä.

Vs:Kulkuvälineesi 20.04.2010 01:13 #305206

  • Leiu
  • Leiu hahmo
  • POISSA
  • Jäsen
  • Viestit: 546
Auto löytyy perheestä, tosin itselläni ei korttia ole, joten mies pääsee (joutuu?) kuskailemaan minua tarvittaessa töihin jne. Tosin juuri tuossa tunti sitten Posti-Kusti toi minulle uudenuutukaisen polkupyörän, joten töissäkäyntini helpottuu huomattavasti. Olen paljon iltavuoroissa arkena, jolloin pääsen töistä puolenyön tietämillä. Monesti on ollut hankaluuksia päästä kotiin, kun yöaikaan ei huvita kävellä lähes kuutta kilometriä kotiin, varsinkaan raskaan työvuoron jälkeen. Nytpä pääsen sitten näpsäkästi fillarilla iltavuoroistakin.
Muuten kyllä meidän perhe kulkee autolla joka paikkaan.
Rekisteröitymättömät käyttäjät eivät voi kirjoittaa viestejä.

Vs:Kulkuvälineesi 20.04.2010 01:15 #305207

  • Wilkku
  • Wilkku hahmo
  • POISSA
  • Moderaattori
  • Suruaika
  • Viestit: 549
Julkiset kulkevat täällä Salossa todella huonosti (liikenne kotiimme päin loppuu iltapäivällä kuudelta), joten aika paljon tulee omaa autoa käytettyä. Mikäli asuisimme keskustassa niin oman auton käyttö varmasti vähenisi, mutta se tarkoittaisi taas pienempää asuntoa, ja todennäköisesti kerrostaloa, joten ei kiitos. Mikäli yhteyden olisivat tämän kaupungin sisällä paremmat niin varmasti tulisi enemmän mentyä julkisilla. Terra- ja akvaharrastus tietty on helpompaa oman auton kanssa. Kun töissä kävin niin kuljin pääasiassa fillarilla työmatkat. Minusta yksityisautoilun vähentämispaineiden sijaan tulisi keskittyä muuttamaan tekniikkaa ympäristöystävällisempään suuntaan, koska kehityksessä ihmiset eivät enää lähde taakse päin.
Jos tyrii tyrimisen niin onko se sitten voittamista?
Rekisteröitymättömät käyttäjät eivät voi kirjoittaa viestejä.

Vs:Kulkuvälineesi 20.04.2010 01:25 #305213

  • reksu
  • reksu hahmo
  • POISSA
  • Jäsen
  • Viestit: 106
Mä en kovin helposti autoa altani pois anna.. No, täällä tontun pyllyssä on vähän vaikea kulkea muulla.. Kaupassa kävin viime kesänä muutaman kerran pyörällä kuntoilun vuoksi, mut ei sieltä jaksa sarvissa raahata kovin paljoa tavaraa, matkaa tulee kuitenkin runsas 5 km yhteen suuntaan. Julkisia kulkee vaan joskus ja jouluna, joten pakko se on tuo vanha volvo päräyttää aina käyntiin jos jonnekin haluaa päästä :).
Sähköpostiosoite on suojattu roskapostiohjelmia vastaan, Javascript-tuen tulee olla päällä nähdäksesi osoitteen
Rekisteröitymättömät käyttäjät eivät voi kirjoittaa viestejä.

Vs:Kulkuvälineesi 20.04.2010 01:31 #305218

  • paputtaja
  • paputtaja hahmo
  • PAIKALLA
  • Ylläpitäjä
  • hyvää ei saavuteta vain välttämällä pahaa
  • Viestit: 2387
Ai niin juu, kyllä mä välillä kävelenkin -> lähikauppaan =)
Tunisiankonnat - Testudo Graeca Nabeulensis 0.0.2 - Konnuuksia-blogi: http://konnuuksia.blogspot.com
Aavikkoiguaanit - Dipsosaurus dorsalis 2.0 - Iguilua-blogi http://dipsodipso.blogspot.com/

Sähköpostiosoite on suojattu roskapostiohjelmia vastaan, Javascript-tuen tulee olla päällä nähdäksesi osoitteen
Rekisteröitymättömät käyttäjät eivät voi kirjoittaa viestejä.

Vs:Kulkuvälineesi 20.04.2010 02:06 #305223

  • Tr1n1ty
  •  hahmo
Leiu kirjoitti:
Auto löytyy perheestä, tosin itselläni ei korttia ole, joten mies pääsee (joutuu?) kuskailemaan minua tarvittaessa töihin jne. Nytpä pääsen sitten näpsäkästi fillarilla iltavuoroistakin.
Muuten kyllä meidän perhe kulkee autolla joka paikkaan.

Meillä sama juttu. Autolla siis pääosin (mies kuskina) ja työmatkat/lyhyet matkat kuljen pääosin pyörällä ja kävellen :)

Julkisilla en oo matkustellut enään amiksen jälkeen...Häpeä myöntää tämä kun Helsingissä asuu ;)

Liian mukavuuden haluinen siis...
Viimeksi muokattu: 20.04.2010 02:08 Kirjoitti: .
Rekisteröitymättömät käyttäjät eivät voi kirjoittaa viestejä.

Vs:Kulkuvälineesi 20.04.2010 02:10 #305225

  • -hanna-
  • -hanna- hahmo
  • POISSA
  • Jäsen
  • ent. Kallenmamma
  • Viestit: 1812
Kyllä se se oma kaara on täälläkin. Meidän "pitäjästä" tosin ei siihen aikaan bussi kulje, kun mä töihin kaasutan, joten suht. hyvällä omalla tunnolla...
ReptileStories
agamagecko.nettisivu.org
Rekisteröitymättömät käyttäjät eivät voi kirjoittaa viestejä.

Vs:Kulkuvälineesi 20.04.2010 02:14 #305227

  • stamp
  • stamp hahmo
  • POISSA
  • Jäsen
  • Viestit: 88
Me asutaan niin keskellä metsää, että täältä ei kävellen mihinkään kauppaan tai muualle lähetä. Bussilla kuljen kouluun ja muualle ja välillä autolla, kun sellaisen käyttööni saan (on meillä yks auto mutta se on lähinnä äitin käytössä 24/7 että sillä mää en paljoo pääse huristelee, onneks iskä on nyt pystynyt lainaamaan omaa autoaan kun se voi kuljee jo moottoripyörällä kun lumet on sulanut).

Pyörälläkin välillä liikun jos bussit ei kulje (niitä kulkee aika harvakseltaan) eikä autoa ole käytössä. Mutta melko harvoin tämmöistä tapahtuu eli jos vaan silloin jos on akuutti tarve.
Rekisteröitymättömät käyttäjät eivät voi kirjoittaa viestejä.

Vs:Kulkuvälineesi 20.04.2010 02:31 #305231

  • pikke
  • pikke hahmo
  • POISSA
  • Jäsen
  • Viestit: 256
Kun kävin vielä Treen keskustassa töissä (pari vuotta sitten), niin puoli vuotta (huhtikuu-lokakuu), eli kunnes lumi tuli maahan, tuli pyöräiltyä 25 km per päivä satoi tai paistoi. Parit mustat jäät mustelmineen ja onnettomat mies-fillaristit (päälle ajamisineen) tuli myös koettua.

Nyt on pakko käyttää julkisia (bussi & juna) kun työpaikka on Hesassa, tosin Hesan reissuja ei ole onneks joka päivä. Muissa kuin työmatkoissa suosin jalkoja&polkimia, nytkin tuli lauantaina käveltyä keskustaan ostoksille 12km (olisin kävellyt takaisinkin mutta alkoi sataa kaatamalla) ja tänään joogan jälkeen keskustasta taasen kotia kävellen 12 km. Ei tartte sit erikseen lähteä lenkille kun harrastaa "hyötyliikuntaa".
Rekisteröitymättömät käyttäjät eivät voi kirjoittaa viestejä.

Vs:Kulkuvälineesi 20.04.2010 03:01 #305233

  • CroSSLeSS
  • CroSSLeSS hahmo
  • POISSA
  • Jäsen
  • There's never too many snails, just a few.
  • Viestit: 1192
N. 1-2km matkat yleensä kävellen. Meidän pysäkiltä menee vaan yksi bussi, mut keskustasta noin kilsan päästä menee sitten monia busseja ja junia meen sitten milloin milläkin riippuen mihin oon menossa. Usein valitsen sen bussin mikä menee mahollisimman suoraa reittiä, niin pääsee hitusen nopeemmin perille, kun et menis bussilla joka kulkee joka kinttupolun kautta. :D

Jos käyn kaupungilla otan ekan bussin millä pääsee vähän "sinnepäin" missä asun ja kävelen sitten riippuen missä milläkin bussilla kannattaa jäädä pois. Jos oon vanhassa asuinpaikassa käymässä moikkaa kavereita, sielt on niin hirvee säätöpäästä 22 jälkeen kotiin kun bussit menee n. 2krt tunnissa sitten yleensä mielummin kävelen 4km kotiin kun sama aika menisi bussilla matkustaessa ja suurin osa matkasta olisi oottamista.

Jos käyn keskustassa kaupassa tai siitä menee oottamaan junaa/toista bussia kävelen kyllä kotoa sinne keskustaan.

Tosi hölmöö mennä alkumatka bussilla keskustaan/kauppaan 1pysäkin väli, ellei oo tosi kiireinen. :D

Kaupassakaan en käy bussilla, ellei oo paljon kantamuksia niin hetkeksi helpottaa. Ensinnäkin jos kävis tossa kilsan päässä kaupassa bussilla usein, se matka olisi tavallaan pitempi, koska kaupasta pitää kävellä viel pysäkille, kun bussi ei pysähdy kaupan eteen. :D

Muuten sitten useimmiten julkisilla bussilla ja junalla. Joskus on herkkuu, kun pääsee auto kyydillä johonkin. Kesällä varmaan sitten on paljon tiedossa mopo ja skootteri kyytejä, kun monet kaverit ei jaksa autoa hommata niin "isonakin" ajaa mopolla. :)
* En enää vietä paljoa aikaani täällä. Erittäin harvoin, joten älä vaivaudu yveetä laittamaan, koska en tod.näk. vastaa tarpeeksi nopeesti. *
Rekisteröitymättömät käyttäjät eivät voi kirjoittaa viestejä.

Vs:Kulkuvälineesi 20.04.2010 09:23 #305241

  • Morre
  • Morre hahmo
  • POISSA
  • Jäsen
  • Viestit: 142
Tr1n1ty kirjoitti:
Julkisilla en oo matkustellut enään amiksen jälkeen...Häpeä myöntää tämä kun Helsingissä asuu ;)

Julkisilla pääasiassa monta vuotta matkustaneena kyllä annan "synninpäästön" niille, jotka sitä välttelee. Ei nimittäin ole kovin herkkua hommaa.
Kärsin helposti migreenistä, jos ympärillä on voimakkaita tuoksuja. On siis tosi kiva aloittaa työpäivä työmatkalla, jossa Chanel5-mummo istuu viereen ja sen hajuveden miltei näkee leijailevan siinä ympärillä...
Oma "hupinsa" on myös ne kännykailottajat, jotka kertovat kovaan ääneen kaikki omat ja naapurinsakin asiat aina satiaisista mielenterveysongelmiin.
Puhumattakaan viikonloppuiltaisin iltavuorosta kotiin tulemisesta, kun voi matkallaan saada jos jonkinlaista seuraa. Kevät on herättänyt kaikenlaiset siepot esiin entistä voimakkaammin.

Yksityisautoilussakin on toki ne huonot puolensa, mutta ainakin siinä ruuhkasumpussa saa kököttää aivan parhaassa seurassa - omassaan ;)
Rekisteröitymättömät käyttäjät eivät voi kirjoittaa viestejä.
Sivu luotiin ajassa: 0.376 sekuntia

Yhteistyössä