Herppi.net

Keskustelua terraarioeläimistä

Kirjautuminen



Tervetuloa, Vieras
Ole hyvä ja Kirjaudu tai Rekisteröidy.    Unohtuiko salasana?
Siirry alasSivu: 1
Aihe: Meksikon punapolvi, sukupuoli?
#297241
Meksikon punapolvi, sukupuoli? 5 kuukautta, 2 viikkoa sitten  
Hei. Haulla en ainakaan onnistunut aiheesta löytämään. Eli mistä tunnistaa naaras puolisen meksikon punapolven. Osaavatko eläinkaupassa ostettaessa sen määrittämään, jos kyseessä on suht. nuori yksilö..? Ja toinen kysymys, kun kyseessä ei ole kiipeilevä laji. Voiko terraarioon laittaa hieman piikikkään kaktuksen?
boustaaja
Jäsen
Viestejä: 1
Ei paikalla Napsauta tässä nähdäksesi käyttäjän profiili
Viimeksi muokattu: 15.02.10 17:55 boustaaja.
Aihe on lukittu.
 
#297242
Vs:Meksikon punapolvi, sukupuoli? 5 kuukautta, 2 viikkoa sitten  
Aikuisella naaraalla on perä pulleampi/suurempi. Lisäksi määrityksen pystyy tekemään hämpin vatsapuolelta esim. molttauksen yhteydessä vanhasta nahasta, mutta en muista näitä ohjeita tarkemmin. Eläinkaupassa eivät välttämättä kykene sanomaan varmuudella yksilön sukupuolta.
Vaikka B. Smithistä sanotaan ettei kiipeä, niin kyllä kiipeää! Ainakin meillä! Eli ei piikikkäitä kaktuksia koskaan hämpin terraan.
Mörkö
Jäsen
Viestejä: 68
Ei paikalla Napsauta tässä nähdäksesi käyttäjän profiili
Sukupuoli: Nainen Asuinpaikka: Helsinki-Rovaniemi
Aihe on lukittu.
Boa CC norm & Kahl albino, L.M. Thayeri, P. Guttagus, E. Macularius, R. Ciliatus, läjä hämppejä, Heterometrus Scaber, A. Fulica & Immaculata.
 
#297294
Vs:Meksikon punapolvi, sukupuoli? 5 kuukautta, 2 viikkoa sitten  
Tuo että perästä tunnistaa ei pidä paikkansa. Molemmat sukupuolet voi syödä ittensä pulleaan kuntoon, jopa ihan palloksi asti. Sen sukupuolen määritys tapahtuu hämähäkin mahapuolelta tai helpommin luodusta nahasta. Kovin nuorilta yksilöiltä se määritys on hankalaa jo sen koon vuoksi. Toisilla hämähäkeillä se on hiukan hankalempaa kuin toisilla. Tässä on kattava pikaopas sukupuolet

Edit1: Niin ja ei mitään piikikästä koskaan hämähäkin terraan. Sama pätee teräviin esineisiin.
MRJoker
Jäsen
Viestejä: 92
Ei paikalla Napsauta tässä nähdäksesi käyttäjän profiili
Sukupuoli: Mies tomi_mrjoker@hotmail.com Asuinpaikka: Raisio Syntymäpäivä: 20/04
Viimeksi muokattu: 16.02.10 12:15 MRJoker.
Aihe on lukittu.
Lähti kuin murre terrasta
 
#297299
Vs:Meksikon punapolvi, sukupuoli? 5 kuukautta, 2 viikkoa sitten  
100 % tunnistus, on odottaa eläimen aikuistumista :) Sitten toiseksi paras keino on katsoa tuosta moltista (en ole ite onnistunut, yleensä siinä kunnossa nuo molttinahat), sitten on niitä kikkoja, joilla voi veikata, mutta joiden varassa ei lausuntoa kannata kiveen hakata. Hämyn mahapuolta voi katsella. Naarailla epigyynialue on usein tasainen uurre. Koirailla voi alueella olla pieni, erivärinen alue tai jossa karva poikkeaa muuten ympäröivästä. Tosin tuon määrityksen mukaan sanoisin 100 prossenttisen varmaan iheringiäni akaksi...Kelikeerejä voi katsella: saattaa naarailla olla isommat (otettava huomioon lajien väliset vaihtelut)...Ja onkos noita muita...Koiraat saattaa kasvaa vähän nopeammin, mutta kasvuvauhti riippuu muutenkin sen kymmenestä eri muuttujasta.
Sonya
Jäsen
Viestejä: 321
Ei paikalla Napsauta tässä nähdäksesi käyttäjän profiili
Sukupuoli: Nainen Spidula Asuinpaikka: Kouvola Syntymäpäivä: 09/02
Aihe on lukittu.
 
#297419
Vs:Meksikon punapolvi, sukupuoli? 5 kuukautta, 2 viikkoa sitten  
TÄSTÄ löytyy kanssa aikas laajakirjoisesti tietoa sukupuolen tunnistuksesta, eikus vaan sanakirja esiin. Niin ja korostaakseni vielä, vaikka kyseessä nyt onkin "maahämppy" ei se todellakaan tarkoita sitä, etteikö se kiipeilisi lainkaan, oma b.auratum kuljeskelee sillointällöin terran kattoon ja takaisin, seinilläkin viihtynee.
Axorsist
Jäsen
Viestejä: 49
Ei paikalla Napsauta tässä nähdäksesi käyttäjän profiili
Sukupuoli: Nainen Asuinpaikka: Kuopio Syntymäpäivä: 27/07
Aihe on lukittu.
 
Siirry ylösSivu: 1