Tulisalamanterista ei ole vahvistettuja havaintoja Suomesta. Eikä niiden levinneisyysalue ole edes erityisen lähellä Suomea niin, että niitä voisi edes helposti kuvitella levinneisyysalueen "reunoilta" löytävänsä. On toki mahdollista että tällaisiä piilottelevia eläimiä luonnossamme jonkin aikaa olisi ilman että niitä sieltä kukaan havaitsee (tai havainnoistaan ilmoittaa). Mutta että jossain olisi pysyvä kanta josta kukaan ei ole kymmeniin/satoihin vuosiin tehnyt havaintoja... sitä on vaikeampi uskoa. Suomessa on kuitenkin kohtalaisen paljon esim. lintuharrastajia, jotka usein tekevätkin ilmoituksia uusista löydöistä myös muiden kuin lintujen osalta.
Hyvä esimerkki on rupilisko, josta vielä jokin aika sitten oli virallisesti "kirjoihin ja kansiin" tulleita havaintoja hyvin vähän. Mutta silti tästäkin piilottelevasta salamanterista kyllä tiedetään. Tarkemmilla tutkimuksilla tunnettu elinalue on tarkentunut, ja kasvanutkin kun eläimiä on tosissaan alettu etsiskillä. Mutta jo aiemmin olemassa ollut yleinen käsitys levinneisyydestä on kuitenkin pitänyt kohtalaisen hyvin pintansa.
Eli uskoisin että tässä on kaksi vaihtoehtoa:
1) joko olet todellä nähnyt tulisalamanterin joka on Lopelle jotenkin ihmisen tuomana joutunut. Jollakulla on ollut sellainen terraariossa ja hän on kyllästynyt lemmikkiinsä. Näin Helsinki ilmeisesti sai väliaikaisen mölysammakkokantansa 1900-luvulla. Tai sitten salamanteri on matkustanut Suomeen Keski-Euroopasta jonkin sieltä tuodun tarvikkeen mukana. Salamantereita tiedetään tulleen Suomeen esim. vihanneslähetysten mukana.
2) tai sitten muistikuvasi on väärä. Esimerkiksi vesiliskolla ja sisiliskollakin on tumma vatsa jossa on kirkkaan värisiä, kellertäviäkin täpliä. "Livahtaminen" terminäkin kuulostaa enemmän sisiliskolta kuin tulisalamanterilta, sen minkä minä olen näitä eläimiä nähnyt.
Mutta eihän näistä koskaan tiedä, joten kannattaa ehdottomasti pitää paikkaa silmällä jatkossakin. Ja jos eläimen näkee, napata se kiinni määrityksen vahvistamista varten. Tai ainakin ottaa siitä paljon valokuvia, joka puolelta eläintä. Heti kun havainto saadaan vahvistettua haluan ehdottomasti lisätä tulisalamanterinkin Sammakkolammen satunnaisesti tavattavien lajien sivulle. Ja ajaa itsekin Lopelle eläintä katsomaan
(Sama koskee kaikkia erikoisempia luontohavaintoja: jos kukaan epäilee nähneensä luonnossamme matelijan tai sammakkoeläimen jota ei maassamme tiedetä tavattavan (tai minkä tahansa vastaavan eläimen sen puoleen), ottakaa siitä niin paljon kuvia kuin mahdollista. Jos kuulette sen (sammakon), äänittäkää sitä. Vaikka sillä kännykässänne ehkä olevalla nauhurilla. Tai jos saatte eläimen väliaikaisesti napattua kiinni, vielä parempi, jotta eläin saadaan jollekulle herpetologille määritettäväksi.
Minäkin kuulen aikamoisen määrän tällaisia tarinoita jännistä havainnoista, ja olen niitä muutamia juossut paikanpäällä tarkastamassakin. Mutta yleensä eläimet ovat ensihavainnon jälkeen kadonneet, eikä havaintoja koskaan pystytä vahvistamaan).