Saisko noita otettua silleen et maksaa ton hinnan poliisille ja laittaa terraarioon?
Nipletius vitsailee, mutta koska joku asiaa varmaan pohtii vakavissaankin, niin muistutettakoon, että kyseiset hinnat ovat arvoja joiden on tarkoitus auttaa tuomioistuimia rauhoitusmääräysten rikkomusten käsittelyssä ja korvausten määrittämisessä. Ne eivät ole hintoja joilla eläimiä voisi ostaa.
On aika selvää sanoa että jos varastat 10 litraa bensaa, niin sen arvo on noin 14 euroa. Mutta eläinten arvot eivät ole yhtä yksioikoisia. Siksi nämä arvot on kehitetty.
Rikoksen tekijän on korvattava aiheuttamansa haitta, sekä kärsittävä rikoksesta saatava rangaistus. Niinpä jos rauhoitetun eläimen tappaa/nappaa, niin edellä mainitun korvaussumman lisäksi tulee myös kärsittäväksi rikoksesta määrättävä rangaistus: sakkoja, linnaa, tai mitä sitten määrätäänkään. Ja sitten kai myös nämä perinteiset merkinnät rikosrekisteriin jne.