Herppi.net

Keskustelua terraarioeläimistä

Tervetuloa, Vieras
Käyttäjätunnus Salasana: Muista minut

Suomen uhanalaiset herpit
(1 katselee) (1) vieras
  • Sivu:
  • 1
  • 2

AIHE: Suomen uhanalaiset herpit

24.01.2006 22:44 Suomen uhanalaiset herpit #153573

  • Mikko
  • POISSA
  • Jäsen
  • Viestit: 165
EDIT: Tämä keskustelu on erotettu omaksi viestiketjukseen täältä. *Asta A.*


Noita harvinaisia ja uhanalaisia otuksia ei kai suomessa montaa ole, vai olenko täysin väärässä ?


jopa ninkin paljon kui 20% tämänhetkisestä matelija-ja sammakkoeläinlajistosta!!! Ja loputkin ovat jatkuvasti vähenemään päin, jopa sisilisko ja kyykin.

Mikko
"Vegetarians are cool. All I eat are vegetarians"

24.01.2006 22:56 Vs:Suomen uhanalaiset herpit #153576

  • PK
  • POISSA
  • Jäsen
  • Jäykkä
  • Viestit: 284
Itse asiassa 30 % tai jopa 40 % tulkintatavasta riippuen.

24.01.2006 23:11 Vs:Suomen uhanalaiset herpit #153578

  • Mikko
  • POISSA
  • Jäsen
  • Viestit: 165
jep, oikeaas olet. Puhuin vastoin parempaa tietoani ja tempaisin nuo ahvenanmaan (ja kaakkois-suomen) otukset vanhasta muistista. päivitäppä ne pari muuta lajia, ovatko harvinaistuneet vai uhanalaisia? Tattis

Mikko
"Vegetarians are cool. All I eat are vegetarians"

24.01.2006 23:24 Vs:Suomen uhanalaiset herpit #153581

  • dragoni
  • POISSA
  • Jäsen
  • Viestit: 91
käärmeistä Suomessa esiintyy vain rantakäärme, kyy ja kangaskäärme, joista viimeksi mainittukin vain Ahvenanmaalla...ja onhan sitten tämä vaskitsa, joka ei kuitenkaan käärmeisiin kuulu, vaikka jalatta eteneekin..

25.01.2006 00:24 Vs:Suomen uhanalaiset herpit #153597

jep, oikeaas olet. Puhuin vastoin parempaa tietoani ja tempaisin nuo ahvenanmaan (ja kaakkois-suomen) otukset vanhasta muistista. päivitäppä ne pari muuta lajia, ovatko harvinaistuneet vai uhanalaisia? Tattis

Mikko


Niin... Tuo Natrix natrixhan nousi tuossa hiljattain kotimaisessa uhanalaisuusluokituksessa yhden pykälän "ylöspäin" sille huonommalle puolelle.

Pikke: Kiitos noista linkittämistä yhdistyksen toiminnan tarkoitusta kuvaavista sääntökohdista a,b ja c. Muiden muassa juuri noita kohtia haeskelin puheenvuorossani.
The Ambassador of All the Amphibians in the World

"Science is a wonderful thing if one does not have to earn one's living at it. - Albert Einstein"

25.01.2006 01:07 Vs:Suomen uhanalaiset herpit #153604

  • PK
  • POISSA
  • Jäsen
  • Jäykkä
  • Viestit: 284
Jeps ja se yks laji on vaskitsa. Ei vielä uhanalaiseksi luokiteltu, mutta silmälläpidettäväksi kuitenkin. Kannat näyttäisivät taantuneen, sanotaanpi punaisessa kirjassa.

25.01.2006 02:25 Vs:Suomen uhanalaiset herpit #153614

Jeps ja se yks laji on vaskitsa. Ei vielä uhanalaiseksi luokiteltu, mutta silmälläpidettäväksi kuitenkin. Kannat näyttäisivät taantuneen, sanotaanpi punaisessa kirjassa.


Aivan, vaikka itse suhtaudun melkoisella varauksella tuohon vaskitsan uuteen tilaan. Vaskitsa ei ole mikään helpoimpia tutkittavia ja sen populaatioiden tilanne Suomessa, tai yleensäkin koko otus, tunnetaan ylipäätään varsin heikosti. Ottamatta kantaa siihen, mihin tuo lajin pykälällä nostaminen huonompaan suuntaan pohjautuu, mielestäni on kuitenkin hyvä katsoa asiaa ennemminkin ylivarovasti kuin ylimalkaisesti. Toisin sanoen, paremman tiedon puuttuessa, on parempi pykätä otus uhanalaisuusluokituksessa varmuuden vuoksi ennemmin yksi pykälä ylös- kuin alaspäin, niin jää vielä tilaa mahdollisille tulevaisuuden iloisemmille uutisille. Siinä mielessä se ei ollut yhtään pöllömpi tapaus...
The Ambassador of All the Amphibians in the World

"Science is a wonderful thing if one does not have to earn one's living at it. - Albert Einstein"

25.01.2006 04:02 Vs:Suomen uhanalaiset herpit #153618

  • Mikko
  • POISSA
  • Jäsen
  • Viestit: 165
Kiitän päivityksestä.
Meillä lounaassa rantakäärmeitä vielä näkee usein, mutta vanhat parrat kertoo ajoista jolloin niitä oli varsinkin saarissa keväisian ns."mustanaan", kyse lienee ollut näistä pariutumisryhmistä (ukot sano että joskus niitä oli ihan mattona, -40 ja 50-luvulla sekä vielä hippivuosina). No, joka tapauksessa vieläkin mun on helpompi noukkia esiin Natrix ( täällä) kuin Vipera. Joskin nää vanhemmat sanoo ettta rantakäärme on huomattavasti vähentynyt, josko kyykin hieman.
Vaskitsahavainnoissa olen huomannut samaa kuin Aki, joinakin päivinä voi löytää ihan ohikulkemalla useammankin kantavan naaraan tai satunnaisen uroksen, yleensä ei mitään. Eli äärimmäisen vaikea laji seurata. Joka tapauksesssa välillä niitä on kuin satais taivaasta mannaaa. Ja silloin kyllä hymyilyttää, onpa tullut ihan ääneenkin nauretttua

Mikko

Sorry my bad finnish, i´m abit of drunk

sorry my bad english too
"Vegetarians are cool. All I eat are vegetarians"

25.01.2006 09:21 Vs:Suomen uhanalaiset herpit #153629

  • pikke
  • POISSA
  • Jäsen
  • Viestit: 1139
Näköjään olinkin siis aivan väärässä. Hei, tehkääs joku näistä Suomen uhanalaisista lajeista juttu Herpetomaniaan, kun asiantuntemusta näyttää löytyvän yhdeltä jos toiseltakin. Näin tulis meikäläisellekin hieman "yleissivistystä".

Muoks: Missä muuten on listat noista Suomen uhanalaisista matelijoista ja sammakkoeläimistä. Yritin niitä löytää Cites-databasesta, EU-databasesta ja Suomen ympäristöministeriön sivuilta. Haun tulos oli yksi osuma:
rupilisko (Triturus cristatus)

Missähän on kattava lista ?

25.01.2006 15:02 Vs:Suomen uhanalaiset herpit #153654

  • PK
  • POISSA
  • Jäsen
  • Jäykkä
  • Viestit: 284
www.ymparisto.fi/default.asp?node=5292&lan=FI

Ja mitä vaskitsaan tulee, niin tuo NT-luokkaan heitto on kyllä tehty todellakin tehty heppoisin perustein. Kun mitään kunnollista dataa kannan koosta nykyään saati sitten aikaisemmin ole ja levinneisyydenkin todetaan pysyneen ennallaan, niin hieman itseäkin ihmetyttää. Saati että olisi listattu uhanalaisuuden syitä tai uhkatekijöitä. Ihan kiva sinänsä, että kannan näennäinen väheneminen on huomioitu, mutta ns. varman päälle pelaaminen vie kyllä mun mielestä pohjan koko touhulta.

Uhanalaisten lajien Hertta-tietokannasta löytyi vuoden lopussa muistaakseni kaksi sinne syötettyä tietoa vaskitsasta. Ei muuta kuin havaintoja lähettelemään paikalliseen ympäristökeskukseen. Tiedä sitten onko noita havaintoja jossain arkistojen kätköissä, mutta yhdenkään suomalaisen herpin museonäytteen tietoja ei tietokantaan ole syötetty. Resurssipula vaivaa sielläkin.

25.01.2006 15:22 Vs:Suomen uhanalaiset herpit #153660

  • pikke
  • POISSA
  • Jäsen
  • Viestit: 1139
Tuolta löysin siis nämä neljä matelija- ja sammakkoeläintä:
kangaskäärme, rantakäärme, rupilisko ja vaskitsa.

Eli eihän noita lukumäärällisesti kovin montaa ole.

Tyhmyyteni tunnustaen kysyn, että onko nämä 4 uhanalaista eläintä tosiaan tuo 30-40 % matelija- ja sammakkoeläintä kannastamme kuten tuolla aiemmin annetaan ymmärtää. Eli meillä olisi kotimaisia matelija- ja sammakkoeläinlajeja vain hiukka yli 10.

Jos näin on niin tuo Herpetomanian juttu voisi kattaa nämä kaikki kotimaiset lajit, eikä vaan noita neljää uhanalaista.

25.01.2006 15:24 Vs:Suomen uhanalaiset herpit #153661

  • PK
  • POISSA
  • Jäsen
  • Jäykkä
  • Viestit: 284
Ei hiukan yli vaan tasan 10. Uhanalaisia lajeja on siis kolme.

25.01.2006 16:46 Vs:Suomen uhanalaiset herpit #153672

Tuolta löysin siis nämä neljä matelija- ja sammakkoeläintä:
kangaskäärme, rantakäärme, rupilisko ja vaskitsa.

Eli eihän noita lukumäärällisesti kovin montaa ole.

Tyhmyyteni tunnustaen kysyn, että onko nämä 4 uhanalaista eläintä tosiaan tuo 30-40 % matelija- ja sammakkoeläintä kannastamme kuten tuolla aiemmin annetaan ymmärtää. Eli meillä olisi kotimaisia matelija- ja sammakkoeläinlajeja vain hiukka yli 10.

Jos näin on niin tuo Herpetomanian juttu voisi kattaa nämä kaikki kotimaiset lajit, eikä vaan noita neljää uhanalaista.


Ei ole montaa ei... Kuten PK jo tuossa mainitsikin, meillä ei ole kuin 10 luonnonvaraista lajia, joista yksi kaiken lisäksi on tavattavissa vain Ahvenanmaalta ja sielläkin se on vähälukuinen ja harvinainen (ks. mm. Saarikivi, J. 2004. Kangaskäärme (Coronella austriaca LAURENTI, 1768) Suomessa.). Lisäksi rupiliskon tilanne erityisesti Manner-Suomessa on toistaiseksi vielä kovin epäselvä, joskin sen todellisia esiintymisalueita mm. Etelä- ja Pohjois-Karjalan Ympäristökeskusten toimesta tällä hetkellä kartoitetaan. Käytännössä enemmistöllä suomalaisista on mahdollisuus nähdä vain kahdeksan maamme kymmenestä lajista luonnossa. Ruotsin lajimäärä on jo selvästi korkeampi, johtuen mm. siitä, että Ruotsi ulottuu huomattavasti etelämmäksi ja sen eteläiseen nokkaan on jäänyt pirstaleisia reliktipopulaatioita edellisen jääkauden jälkeisten lämpimien kausien seurauksena. Näin eteläisimmästä Ruotsista tavataan useiden sellaisten lajien pieniä eristäytyneitä populaatioita, joita meillä ei tavata lainkaan. Näistäkin suurin osa tosin on Ruotsissakin uhanalaisia ja harvinaisia.

Uhanalaisuusluokitus jatkuu hieman "pidemmälle" kuin itse uhanalaisuus, josta syystä tuo vaskitsan status voi vähän hämätä näitä sijoituksia tuijottavia. Kuten PK mainitsi, näistä luokituksessa mukana olevista kolme on tulkittu varsinaisiksi uhanalaisiksi lajeiksi.

Herpetomaniassa aikoinaan esiteltiin maamme luonnonvaraisesta herpetofaunasta matelijat omana sarjanaan ja sammakkoeläinten osalta tämä jäi kesken, koska minä ryssin koko homman tuolloin. Ehkä aiheesta pitäisi julkaista pian uusi kierros, kun tietoa on kuitenkin jonkun verran tullut lisää ja olisi kenties aika päivittää kyseistä kenttää. Lisäksi SHY ry:n jäsenistö on noista ajoista kasvanut ja kovasti muuttunutkin, joten sellaiselle sarjalle voisi hyvinkin olla tilausta. Mitä siihen asiantuntemukseen tulee, niin ei sitä paljoakaan näiden lajien osalta ja niiden tilanteen kannalta ole. Kuten PK mainitsikin, ei vain ole ja monet johtopäätökset ja arviot niiden tilasta ovat enemmänkin lähempänä arvausta kuin todelliseen tietoon perustuvia arvioita.

Kyllä yleinen trendi on ollut jokseenkin nähtävissä ja kehityssuunnan syytkin enimmäkseen ihan loogisesti selitettävissä, mutta varsinaiset kattavat tai edes osin asiaa selvittävät tutkimukset aiheesta ovat kovin vähissä edelleen. Eli asiasta on kyllä olemassa eräänlainen näppituntuma, joka herättää paljon kysymyksiä ja hypoteeseja, mutta tarvittaisiin paljon selvityksiä, jotta arveluille voisi saada edes jonkinlaista tieteellistä pohjaa. Lisäksi on vielä mainittava, etteivät kaikki maassamme tehdyt selvitykset ja tutkimukset näiden eläinten parissa ole olleet kovinkaan hyviä ja useimmat niistä ovat olleet aivan liian puutteellisia ja ylimalkaisia tällaisen tilanneanalyysityön käyttöön. Mutta katsellaan, mitä Suomessa saadaan lähivuosina aikaan. Kotimaista herpetofaunaa tutkitaan nyt ehkä enemmän kuin koskaan aikaisemmin Suomessa, joskin osa tutkimuksista keskittyy aihealueisiin, joilla ei ole paljoakaan suoraa käyttöarvoa tällaiseen tarkoitukseen...
The Ambassador of All the Amphibians in the World

"Science is a wonderful thing if one does not have to earn one's living at it. - Albert Einstein"

28.01.2006 21:23 Vs:Suomen uhanalaiset herpit #153958

  • pikke
  • POISSA
  • Jäsen
  • Viestit: 1139
Noita uusia Herpetomanian juttuja odotellessa tiedonjanoiset saa jotain hengenruokaa näistä hyvistä linkeistä, jotka muuten löysin SHY:n linkit-listasta:

Joonas Gustafssonin "Suomen sammakkoeläimet":
www.sammakkolampi.net/suomen_sammakot/index.html

ja Marika Rökmanin "Suomen luonnonvaraiset matelijat":
www.herpetomania.fi/marikan_herppisivut/suomen_matelijat.html

29.01.2006 19:48 Vs:Suomen uhanalaiset herpit #154035

  • Marika
  • POISSA
  • Jäsen
  • Viestit: 748
Ilokseni voin kertoa että jossakin tämän kevään Maniassa tulee olemaan juttua Suomen kärmeksistä! :) Kiitokset vaan kirjoittajalle...
  • Sivu:
  • 1
  • 2
Sivu luotiin ajassa: 0.44 sekuntia